דיקור סיני לטיפול בחרדות אצל כלבים

חרדה היא מצב פסיכולוגי, פיזיולוגי בו הכלב חש אי שקט, בשל מתח ודאגה רבה מפני איום וסכנה ממשיים או דמיוניים, מודעים או בלתי מודעים, מולם הוא חש חוסר אונים.

לתחושות חרדה ופחד קיימים תסמינים גופניים דומים, ההבדל בנהם הוא בגירוי היוצר אותם.
תחושת פחד עולה מול גירוי ספציפי שנתפס כמאיים – פחד ממקור ידוע.
בעוד חרדה עולה מול גירוי פנימי או חיצוני מעורפל שלא נראה קשור לגירוי חיצוני מסוים – מקור בלתי ידוע.
הבדל נוסף הוא בגירוי ברצף הזמן – פחד עולה לרוב מול גירוי שנתפס מאיים מיידית, בעוד חרדה עולה מול גירוי פנימי או חיצוני שלעיתים קרובות נתפס כמהווה סכנה עתידית הצפויה להתרחש.
בנוסף הפחד מקושר יותר להתנהגויות אקטיביות ספציפיות של תגובת הלחם או ברח, בעוד חרדה היא תוצאה של סכנה שנתפסת כביכול כבילתי ניתנת לשליטה או שלא ניתן להימנע ממנה.
תחושת חרדה במידה מסוימת היא תגובה נורמאלית למצב של לחץ ולמעשה הכרחית להישרדות,
אך ברמות גבוהות, היא עלולה להתפתח לכדי הפרעת חרדה.

הפרעות חרדה נפוצות אצל כלבים ובעיקר חרדת נטישה.
הסימפטומים עלולים להיות : רעידות, הזלת ריר, קיפאון, הסתתרות וסירוב לצאת, תוקפנות, נשיכות והרס הבית.
אנשים מאמצים כלבים, לעיתים מיד עם האימוץ ולעיתים לאחר תקופה קצרה מתברר שהכלב סובל מחרדות. עקב המודעות ההולכת וגדלה בנושא טיפול וחינוך כלבים, יותר אנשים מבינים שאילוף לא נועד רק למשמעת אלא גם לפתרון בעיות התנהגות ופונים למאלף.
במקרים רבים המאלף מצליח לפתור את הבעיה, אולם ישנם מקרים מורכבים יותר ולכן קשים לטיפול,
מקרים שבהם לכלב יש בעיה גופנית לא מאובחנת, לא נערכו צילומי רנטגן.
הכלב סובל מכאבים שגורמים לו להיות עצבני וחסר סבלנות ומן הסתם אינו מסוגל לספר ולהסביר לנו את הבעיה שלו. הכאב המתמשך גורם לתסכול ועלול לגרום לפחד, תחושה של חוסר אונים שמובילה לחרדה ולאגרסיה.
בנוסף קיימים המקרים בהם הכלב חווה טראומות קשות והנפש נפגעה.
הבעלים לא יודעים להתמודד עם הרס הבית, היללות, הרעידות והתסמינים הנוספים, נוטים לוותר על הכלב, להחזיר אותו, וזאת מכיוון שאינם יודעים שיש דרך לעזור לו.
במידה ומתמזל מזלו של הכלב, הבעלים יפנו לטיפול ברפואה משלימה. הרפואה המשלימה דוגלת בשיטה ההוליסטית השואפת לאיזון, בין גוף ונפש ובין המערכות בגוף.
כאשר יש טראומה מכל סוג שהוא, נפשית או גופנית, נוצרת חסימה, החסימה גורמת לחוסר זרימת צ'י – אנרגיה, חמצן ודם לא מגיעים למקום מסוים, האזור נחלש מתפקד פחות, חוסר דם, חמצן ואנרגיה ותפקוד נמוך עלולים לגרום למחלה. הכלב נחלש , מתמודד עם כאבים וחוסר נוחות ומכאן הדרך קצרה לרגשות שליליים כפחדים וחרדות.
הכלב מטבעו רוצה להיות רגוע ומאוזן, הרפואה המשלימה עוזרת לו לחזור למצבו הטבעי.
תחום בולט ברפואה המשלימה הוא האקופונקטורה – דיקור סיני, הגישה מבוססת על שיטה סינית עתיקת יומין שמתעלת אנרגיה קיימת בגוף לאנרגיה חיונית. הדיקור מאזן את כל המערכות בגוף, גוף, נפש ורגש, ומאפשר לגוף לתפקד בהרמוניה.
המטפל בודק ומאבחן את הכלב, מתשאל את הבעלים, על מנת לוודא האם החרדה נובעת מטראומה נפשית או גופנית. באמצעות מחט דיקור קטנה המטפל מבצע בדיקת רגישות – TRIGGER POINT לאורך עמוד השדרה, אם וכאשר מגלים רגישות, כלומר הכלב קופץ, מתכווץ, מילל, הבעיה עלולה להיות מקומית, באיבר פנימי הקשור לנקודה שדיקרנו או חסימה לאורך המרידיאן (ערוץ, מסלול אנרגיה).
על פי האבחנה הכלב יקבל טיפול מתאים, לאחר מספר טיפולים בדיקור דם חמצן ואנרגיה זורמים למקום והאזור, האיבר מתאזן וחוזר לתפקד, הכלב נרגע ויש שיפור משמעותי בהתנהגות.

כאשר הרגש נפגע….
ברפואה סינית מדברים על שלושה אוצרות: הצ'י – אנרגיה, הג'ינג – מוצא החיים, והשן – נפש, שכל, נשמה shen)).
הshen אחראי על הפעילות הרגשית, מנטאלית, הכרה, זיכרון, חשיבה ושינה, בעקבות טראומה נוצרת העצמת רגשות שליליים כמו פחד וחרדה ,מרכזו בלב.
לפי הרפואה הסינית האיבר שאחראי על הshen הוא הכליות. חשבו….כלב שעושה צרכים מפחד….
אצל בעלי חיים שסובלים מחרדות יש מחסור באנרגיה בתפקוד כליות וטחול,חוסר בyin.
מכיוון שטבע הגוף הוא להיות מאוזן, חוסר בyin יוצא באופן אוטומטי עודף yang.
הyang יוצר חום ורגשות חזקים, אימפולסיביות וגם עודף פחדים וחרדות.
הדיקור מחזק את תפקוד הכליות והטחול והלב, פותח חסימות, מאפשר לאנרגיה לזרום בחופשיות, לגוף להתאזן ולתפקד ולכלב להירגע.
הסבר מדעי לדיקור: מתחת לכל נקודת דיקור יש שרוול שבתוכו יש ורידון קטן, מוליך דם ,עצבים ונוזלים ולכן יש מוליכות חשמלית גבוהה.
העצבים והשרירים שנמצאים מתחת לנקודת הדיקור מגיעים עד חוט השדרה, הדיקור מפעיל את העצב ומחוט השדרה מגיעה פקודה למוח, שנותן מיד פקודה להגיב.
בנוסף באמצעות הדיקור משתחררים לגוף אנדורפינים מרגיעים ומשככי כאבים.
לכן גם כלבים המתנגדים בהתחלה לדיקור, אחרי מספר דקות נרגעים ונרדמים.

צרו קשר

ענת עמיר אמנו, סוד המחט
רפואה משלימה לבעלי חיים.

נייד: 052-8708149
מייל: sodhamahat@gmail.com

שלושה כלבים חמודים
התקשרו עכשיו
שלחו מייל
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
צרו קשר